Wewnętrzna procedura bezpieczeństwa
obowiązującą w okresie pandemii koronawirusa COViD-19
w Osiedlowym Domu Kultury „Okraglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej
im. Jana Zamoyskiego w Zamościu
§ 1
Celem niniejszej procedury jest ustalenie zasad i sposobów postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników świadczących pracę na terenie Osiedlowego Domu Kultury „Okrąglak” w Zamościu (zwanego dalej ODK) oraz uczestników zajęć, przyprowadzających ich rodziców/opiekunów, w trakcie epidemii koronawirusa COVID-19.
Niniejsza procedura określa zadania koordynatora oraz pracowników/instruktorów świadczących pracę na terenie placówki w trakcie trwania epidemii koronawirusa COVID-19, jak również zadania i obowiązki uczestników zajęć oraz rodziców/opiekunów prawnych uczestników małoletnich.
Odpowiedzialnym za wdrożeniem procedury i zapoznanie z nią pracowników jest koordynator działalności społeczno – kulturalnej Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.
Pracownicy zostają zapoznani z procedurą poprzez udostępnienie na stronie internetowej www.smjz.zamosc.pl, i udostępnienie w biurze ODK.
Wszyscy pracownicy potwierdzają w formie oświadczenia (Zał. Nr 4) zapoznanie się z procedurą i zobowiązują się do jej bezwzględnego przestrzegania.
§ 2
Do ODK przyjmowani będą uczestnicy zajęć, którzy (rodzice w przypadku dzieci) zadeklarują chęć udziału w zajęciach według kolejności zgłoszeń (ograniczenie dotyczy spełnienia wymogu dotyczącego przestrzeni przeznaczonej na 1 osobę).
Zgłoszenia można dokonać telefonicznie w biurze placówki (84 62 73 775).
Koordynator, po otrzymaniu takiego zgłoszenia, informuje o konieczności przygotowania niezbędnych dokumentów (Zał. Nr 1), znajdujących się na stronie internetowej SM JZ w zakładce COVID - informacje dla uczestników zajęć w ODK. Uzupełnione dokumenty w wersji papierowej ٭uczestnik/rodzic powinien dostarczyć do ODK w dniu przybycia na zajęcia.
Przestrzeganie ww. procedur jest niezbędne do zapewnienia warunków bezpiecznego przyjmowania i zorganizowania pracy z uczestnikami zajęć, a także organizacji pracy instruktorów i administracji.
§ 3
ODK realizuje swoją działalność w czasie wyznaczonym dla poszczególnych grup zajęciowych wg ustalonego planu zajęć.
Uczestnik przychodzi na zajęcie nie wcześniej niż 15 min przed ich rozpoczęciem.
Placówka została przygotowane do podjęcia pracy w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej.
Ograniczono przebywanie w placówce osób z zewnątrz.
Instruktorzy ODK przychodzą do pracy w wyznaczone dni i godziny, zgodnie z harmonogramem pracy swoich grup.
Dla każdej grupy wyznaczono oddzielną salę, w której będą odbywać się zajęcia.
Przy wejściu do ODK oraz w toaletach umieszczono dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.
Wyznaczono pracowników odpowiedzialnych za utrzymanie czystości w pomieszczeniach higieniczno – sanitarnych, ciągach komunikacyjnych, dezynfekcję powierzchni dotykowych, krzeseł i powierzchni płaskich.
Zabezpieczono odpowiednią ilość sprzętu i środków ochrony osobistej do wykonywania prac porządkowych na terenie placówki.
Personel ODK wyposażono w podstawowe środki higieny osobistej tj. rękawice jednorazowe, maseczki, płyn do dezynfekcji.
Wydzielono pokoik w pomieszczeniach socjalnych, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
Sale, w których będą odbywać się zajęcia, zostały odpowiednio przygotowane, usunięto wszystkie przedmioty, których nie można skutecznie dezynfekować.
Na tablicy informacyjnej w ODK (hol przy wejściu głównym), w salach i na drzwiach wejściowych zostają umieszczone numery telefonów:
Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej -84 6393691 (tel. alarmowy: 606 535 497),
Pogotowia Ratunkowego – 999, 112,
Infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.
§ 4
Nauczyciele i instruktorzy zobowiązani są:
§ 5
Uczestnicy / rodzice mają obowiązek zapoznania się z „Informacją dla uczestników, rodziców/opiekunów” (Zał. Nr 2) i potwierdzenia tego faktu własnoręcznym podpisem.
Rodzice są zobowiązani do przyprowadzenia dzieci na zajęcia, a uczestnicy do przychodzenia do ODK wyłącznie w pełni zdrowi, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną, (Zał. Nr 3).
Uczestnicy/ rodzice wyrażają pisemną zgodę na badanie temperatury ciała (Zał. Nr 3).
Rodzice zobowiązują się do tego, że dzieci do ODK będą przyprowadzały i odbierały osoby zdrowe.
Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, uczestnik nie przychodzi na zajęcia, rodzic/opiekun nie może przyprowadzać dziecka do placówki co potwierdzają w oświadczeniu (Zał. Nr 3).
Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z ODK są zobowiązani zachować dystans społeczny wynoszący min. 2 m.
Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do wyznaczonej strefy (przedsionek), z zachowaniem zalecanego odstępu między osobami.
Rodzice i opiekunowie muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki) zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci, jak również w trakcie przebywania w budynku placówki.
W celu zapewnienia szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami, obowiązkiem rodzica jest podanie osób upoważnionych do jego odbioru oraz numerów telefonów, które mogą zostać użyte w razie konieczności natychmiastowego odbioru dziecka z ODK, z powodu zaobserwowania niektórych z objawów choroby (Zał. nr 1).
Rodzic ma obowiązek stosować podstawowe zasady higieny i przypominać je swojemu dziecku, ze szczególnym zwróceniem uwagi na: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu.
Zadaniem rodzica jest dopilnowanie, aby dziecko nie zabierało ze sobą do/z ODK żadnych zbędnych przedmiotów.
Rodzic ma prawo zadecydować, czy dziecko w trakcie pobytu w placówce będzie miał zakrywane usta i nos z zastosowaniem maseczki lub przyłbicy.
Zgodnie z wolą rodzica, opisaną w pkt. 12, rodzic ma obowiązek zapewnienia swojemu dziecku przyłbicy lub/i maseczek w ilości zapewniającej ich bezpieczne używanie.
Rodzic zobowiązuje się do przestrzegania godziny przyprowadzania i odbierania dziecka w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zminimalizowania możliwości kontaktów z innymi rodzicami.
Rodzice/prawni opiekunowie, zobowiązani są do niezwłocznego informowania personelu placówki o przypadkach występowania u nich lub u dzieci będących pod ich opieką, objawów sugerujących zakażenie koronawirusem wymienionych w § 8 ust.2.
Rodzice/prawni opiekunowie uczestników oraz uczestnicy zajęć ODK, zobowiązani są, że w przypadku wystąpienia u nich objawów sugerujących zakażenie koronawirusem powinni:
pozostać w domu i nie przyprowadzać/ przychodzić do ODK,
skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
zdezynfekować ręce płynem znajdującym się przy drzwiach wejściowych;
zasłonić usta i nos;
mieć założone rękawiczki;
poddać się pomiarowi temperatury;
osoba, która nie wyraża na pomiar temperatury ma obowiązek opuścić budynek placówki, a sprawę może załatwić telefonicznie lub elektronicznie;
§ 6
§ 7
§ 8
Procedura postępowania w przypadku zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19 w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego w Zamościu
niezwłocznie odsuwa pracownika/instruktora od pracy, odizolowuje go od uczestników zajęć w pomieszczeniu do tego wyznaczonym.
nakazuje mu pobyt w wyznaczonym miejscu do momentu uzyskania stosownych instrukcji postępowania ze Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej,
Jeśli to możliwe wyznacza drugą osobę pracującą w danym dniu do sprawowania opieki nad grupą,
niezwłocznie kontaktuje się z właściwą miejscowo Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w celu uzyskania instrukcji postępowania i ściśle je stosuje,
w przypadku uzyskania zgody ze Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej zleca gruntowne sprzątanie obszaru, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zgodnie z funkcjonującymi w ODK procedurami oraz zleca zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.),
analizuje w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zaistniały przypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem, pod kątem konieczności wprowadzenia dodatkowych procedur bezpieczeństwa i stosuje się do jego poleceń,
opracowuje listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach ODK, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zaleca osobom, które miały kontakt z potencjalnie zakażonym do stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i zaleceń uzyskanych ze Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej,
niezwłocznie zawiadamia o zdarzeniu właściciela ODK – Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej.
§ 9
Przepisy końcowe
Wszyscy, których ta procedura dotyczy zobowiązani są do bezwzględnego jej przestrzegania i stosowania.
Procedury mogą ulec aktualizacji.
Załącznik nr 1 - Wniosek rodziców
Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Jana Zamoyskiego w Zamościu ul. Wyszyńskiego50B 22-400 Zamość, woj. lubelskie tel.(centrala) 084 62 73 606, 084 62 73 607 |